ZÁSAHOVÉ OSOBNÍ OCHRANNÉ PROSTŘEDKY

D) ZÁSAHOVÉ OSOBNÍ OCHRANNÉ PROSTŘEDKY

Pracovní stejnokroj PS II
Tak zvaná “péesdvojka” nám slouží především k technickým zásahům, práci ve zbrojnici a také v ní soutěžíme, jelikož se v ní cítíme daleko lépe, než v elastických dresech.

PS II je vyrobena 100% bavlny (260g/m2) a podle symbolů/značek není nijak extra náročná na údržbu – maximální teplota praní 60°  C, nesmí se bělit, chemicky čistit a sušit v bubnové sušičce. Žehlit se má při nižších teplotách.

Zásahový ochranný oblek
Zásahová jednotka nemá úplně stejné zásahové obleky, jelikož se vybavovala postupně. Všechny obleky se skládají ze tří vrstev.

 

  • Vnější vrstva je opatřena úpravou proti vodě a chemickým kapalinám, musí odolat proti propíchnutí, roztrhnutí, plamenu a musí také být antistatická. Materiálové složení je z NOMEX®Tough nebo PBI® / KEVLAR® a dále je použita technologie SOFIGUARD®
  • Vlhkostní bariéra musí zabránit pronikání vody, vlhka k tělu, ale zároveň musí být prodyšná a umožňovat odpařování potu. Vlhkostní bariéry máme buď z PU (polyuretan) membrány H 825 nebo z GORE-TEX®
  • Tepelná bariéra zabraňuje pronikání tepla k tělu a je vyrobena z NOMEX® nebo PARALINEX®


ÚDRŽBA těchto obleků je potřeba se řídit pokyny na štítku obleku. Nesmí se bělit, prát maximálně do 60°C (čím vyšší teplota, tím se více zkracuje živostnost
SOFIGUARD®), může se sušit. Každopádně je lepší si to zanést do prádelny a vést si evidenční list obleku, jelikož po několika cyklech praní, by mělo dojít k impregnaci při správném praní a sušení by první impregnace měla vydržet až 25 cyklů.

Kukla
Jedná se o ochranný doplněk k zásahovému obleku. Chrání hlavu, ale hlavně krk, kde by nemusel doléhat zásahový kabát. Je vyrobena z materiálu NOMEX®. Údržba je klasická. Bez problému můžeme prát doma při teplotě 40°C, je možné chemicky čistit, ale nikoliv používat bělící prostředky. Lze sušit v sušičce při nižší teplotě.

Zásahová obuv
Používáme obuv od firmy Zeman boots. Jedná se poloholeňovou zásahovou obuv s vyztuženou špicou  proti prořezu s rychlošněrováním. Dále je odolná proti teplotě do 300°C, oleji, pohonným hmotám, kyselinám. Údržba poměrně jednoduchá, odstranit hrubé nečistoty (bláto), omýt vodou a poté nakrémovat vhodným krémem, popřípadě nasprejovat.

Zásahové a pracovní rukavice
Co se týká zásahových rukavic, tak máme ve výbavě čtyřvrstvé rukavice s membránou Tiffany. Vrchní materiál je z hovězí štípenky, dále jak jsem zmínil má membránu Porelle. Další vrstva je kombinace Nomexu a Kevlaru a podšívka rukavice je z bavlny. Samozřejmě v těchto rukavicích nemá zasahující hasič takový cit, ale při zásahu ochrání ruce proti teplu, řezu a také zabrání průsaku vody a jiných chemických látek.

Rukavice se smí prát ve vodě do 24°C bez bělících a chemických prostředků. Po vyprání se nechá volně uschnout. Žádné sušení v sušičce nebo také žehlení.
Kromě klasických pracovních rukavic máme k dispozici i celokožené z hovězinové hydrofobně nastavené usně. Chrání proti popálení, sálavému teplu a proti mechanickému poranění rukou. Není tak odolná jako zásahové rukavice, ale je v nich zase větší cit.

Zásahová přilba
Již několik let využíváme zásahové přilby Dräger HPS 6100 s ochranným brýlemi včetně externí svítilny. Tyto přilby mimo jiné mají vlastnosti, jako jsou odolnost vůči extrémním mrazům –40°C nebo vůči sálavému teplu 14kW/m 2 (při dlouhodobém účinku nesmí být lidské tělo vystaveno záření přes 540W/m 2). Přilba je elektroizolačně odolná za mokra.
V roce 2014 jsme dokoupili zásahové přilby Gallet F1 XF s integrovanou LED svítilnou. Dále disponuje ochrannými brýlemi a obličejovým štítem. Obličejový štít byl testován na teploty v rozmezí –30°C až +120°C. Přilba je taktéž elektroizolačně odolná za mokra.

Všechny normy, které splňují a mnohem více, si můžete nastudovat v příručce od výrobce přileb.

ÚDRŽBA: Skořepinu a obličejový štít s ochrannými brýlemi čistit vlažnou mýdlovou vodou a použít při tom měkký hadřík. Nepoužívat čisticí prostředky s rozpouštědly a abrazivní materiály.
Ostatní části přilby textilní komponenty lze vyprat v pračce s programem na jemné tkaniny a šetrným pracím prostředkem, prát max. při teplotě do 30°C. Kožené komponenty vyprat v mýdlově vodě. Zátylník hliníkoví umýt pouze ve vodě do 30°C.

Před a po použití vždy zkontrolovat veškeré díly na přilbě praskliny, upevnění atd.