ZÁKLADNÍ VĚCNÉ PROSTŘEDKY

A) ZÁKLADNÍ VĚCNÉ PROSTŘEDKY

I. HASICÍ
Přenosné hasicí přístroje
V zásahových vozidlech máme k dispozici přenosné hasicí přístroje vodní, práškové a CO2. Je potřeba provádět pravidelné revize.

Univerzální hasicí zádový vak
V CAS máme jeden takovýto vak, který slouží k hašení malých požárů nebo spíše jako prevence při nahlášeném pálení klestí. Objem vaku je 18l a délka dostřiku je 8,5 metrů v plném proudu a 4 m ve sprchovém proudu.

ÚDRŽBA: po použití nechat vyschnout a promazat ruční pumpu. Vrátit do ochranného obalu a vrátit zpět do vozidla.

II. HADICOVÉ ZÁKLADNÍ
Tlakové hadice
Ve výbavě máme hadice vyrobené z p
olyesteru s tenkostěnnou pryžovou vložkou EPDM o délce 20 metrů. Jsou dvojího provedení B75 (průměr 75mm) a C52 (průměr 52mm). Důležité je u hadic pracovní tlak, který je 1,6MPa (zkušební 2,4 MPa a destrukční 5,0 MPa), dále konstrukce hadice je použitelná v rozmezích teplot -30°C až +50°C.

ÚDRŽBA: Očistit od nečistot (v případě nutnosti vyprat v pračce na hadice), pověsit na sušák a po vyschnutí svinout a uložit zpět do zásahového vozidla (případně dát do regálu, pokud bylo zásahové vozidlo dovybaveno). Pravidelně provádět tlakové zkoušky hadic.

Armatury
Samozřejmě zásahové vozidla máme vybaveny potřebnými armaturami, jako jsou:
– přechody z C52 na B75
– požární uzávěry
– rozdělovače
– sací koše
– hydrantové nástavce
– hydrantové klíče
– hasičský universální klíč
– klíče na spojky šroubení

Proudnice
TAJFUN PROFI D/C je ve výbavě hned 2x. Jedná se o proudnici, která umožňuje stříkat vodu plným proudem, sprchovým proudem a také umí vytvořit vodní clonu. Maximální pracovní tlak 1,6 MPa (průtok 220l/min při tlaku 1 MPa), hmotnost proudnice pouhých 1,7 Kg.

TURBO-UNIVERZAL C52 je jedna z dalších proudnic, která kromě režimu plného proudu, sprchy a vodní clony, dokáže s pěnovým nástavce hasit pěnou. Při pracovním tlaku 0,5 MPa proudí 400l vody za minutu. Váha této proudnice činí 2,5 Kg.

Dále jsou k dispozici proudnice z 20. století, které umožňují jak plný proud, tak jsou i kombinované.

III. HADICOVÉ POMOCNÉ
Hadicové můstky
Neboli přejezdové můstky slouží k tomu, aby chránily především čerpadla před tlakovými nárazy při přejezdu hadice automobilem.

Ostatní – ventilová lana, záchytná lana, vidlice, hadicové držáky, objímky na hadice, bandáže apod.


IV. PŘENOSNÉ ŽEBŘÍKY
Nastavovací žebříky
Na nástavbě CAS jsou uloženy 2 sady nastavovacích žebříků – PROFI AL. Jeden díl měří 2 metry.